Direcţionează 20% din impozitul pe profit al companiei tale către actiunile sociale ale Rotary Club Mangalia !!

Aveți o afacere profitabilă și vreți să susțineți actiunile sociale desfasurate de Rotary Club Mangalia  ??

Direcționați până la 20% din impozitul pe profit– o sponsorizare care, conform legii, nu vă costă nimic !!!

Sponsorizarea a 20% din impozitul pe profit este o facilitate fiscală existentă în Codul fiscal din anul 2004, dar care nu este suficient cunoscută în rândul companiilor din România.

Ce aveți de făcut?

2 pași simpli:
  1. Vă rugăm să ne contactati.
  2. Vă vom trimite contractul de sponsorizare în 2 exemplare semnat și ștampilat în original, la adresa indicată.
Cum se calculează?
Suma ce poate fi redirecţionată din impozitul pe întreg anul 2015 se calculează astfel:

• firma îşi estimează profitul anului fiscal 2015  precum şi cifra de afaceri din acest an.
  • suma de sponsorizare, dacă se încadrează în limitele prevăzute în codul fiscal (20% din impozitul pe profit, maxim 3‰ (la mie) din cifra de afaceri), se scade din impozit.
  • diferenţa din impozitul datorat o va vira către bugetul de stat, la termenul prevăzut de lege (25 ianuarie 2016).

Sponsorizarea se poate realiza și trimestrial și se deduce din impozitul pe profit al acestuia, dacă plata sumei sponsorizate se realizează pe parcursul respectivului trimestru.

Important: Până la 31 decembrie 2015 plata trebuie efectuată, pentru a se considera parte din anul fiscal în curs; dacă plata se face după 31 decembrie, va fi considerată sponsorizare aferentă anului următor.

Condițiile cumulative pentru această facilitate fiscală sunt:
  • compania trebuie să fie plătitor de impozit pe profit;
  • acțiunea trebuie justificată prin contract încheiat potrivit prevederilor legale;
    – fondurile direcționate trebuie să fie sub cea mai mică dintre limitele precizate mai jos:
    – 0.3% din cifră de afaceri, sau
    – 20% din impozitul pe profit datorat.

(In cazul în care suma depășește cele 2 condiții procentuale, diferența este considerată deductibilă dar pentru perioada fiscală următoare și se deduce din impozitul pe profit aferent următorilor 7 ani).

EXEMPLU DE CALCUL SPONSORIZARE

Cifra de afaceri: 2 000 000 lei
Profit impozabil: 150 000

3 la mie din cifra de afaceri: 6 000